شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eazgov
 
 آخرین اخبار

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
فعالیت شهرستان‌ها در موضوع نمازخانه‌های بین‌راهی ارزیابی می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
85 درصد واحدهای تولیدی شهرک صنعتی سرمایه‌گذاری خارجی فعال است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
نمایشگاه فرش باید درشأن و جایگاه تبریز برگزار شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
همکاری‌های بین بخشی ویژگی برجسته نمایشگاه ربع رشیدی است

معاون اقتصادی استاندار:
بانک‌های خصوصی مصارف خود را به سرمایه‌گذاری در استان اختصاص دهند/ گذر از شرایط خاص اقتصادی عملکرد ویژه بانک‌ها را می‌طلبد

نشست هم‌فکری مدیرکل و کارشناسان پدافند غیرعامل استان با نماینده مردم آذربایجان‌ شرقی در مجلس خبرگان رهبری

استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد:
گسترش خدمات الکترونیک و برون‌سپاری خدمات در حوزه بهزیستی و تأمین اجتماعی

استاندار آذربایجان شرقی در جلسه کارگروه اشتغال:
بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات اشتغال تا پایان تیر ماه تلاش دوچندان کنند

استاندار آذربایجان شرقی با دو شاعر پیشکسوت استان دیدار و گفت‌وگو کرد

استاندار آذربایجان شرقی از کارگاه دست‌بافته‌های عشایری "حمید دواتی کاظم‌نیا" بازدید کرد

آرشیو
 
 
امروز : 2083
ديروز : 7817
ماه : 196401
سال جاری : 1152590
تعدا مطالب : 22596
كل : 10475766
 
تاریخ : يکشنبه 17 دي 1396     |     کد : 27484

استاندار آذربایجان شرقی:

ضرورت حذف بزنگاه‌های فساد در نظام اداری/ هسته گزینش باید سلامت اداری را از مدیران مطالبه کند

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر رعایت حق‌الناس در امر گزینش، گفت: برای تضمین سلامت نظام اداری و استمرار صلاحیت نیروی انسانی، نیازمند حذف بزنگاه‌های فساد و اصلاح ساختار اداری هستیم که این کار یکی از هنرهای مدیران است.

دکتر مجید خدابخش در دیدار با مدیران هسته‌های گزینش استان آذربایجان شرقی به مناسبت 15 دی سالروز تشکیل هسته‌های گزینش به فرمان امام خمینی(ره)، گفت: امام راحل با عکس‌العمل شدید در مقابل افراط و تفریط‌هایی که امر گزینش در اول انقلاب صورت می‌گرفت دستور انحلال همه واحدهای گزینش را صادر کردند و به دنبال آن هسته‌های گزینش با حضور افراد متدین و متعهد، تشکیل شد.

وی با اشاره به تصریح قانون اساسی بر حق برابر همه افراد برای استخدام و اشتغال، اظهار کرد: گزینش یک امر کاملاً پذیرفته‌شده و البته با شاخص‌های مختلف در همه کشورهای دنیاست و با توجه به محدودیت استخدام، گزینش یک کار ضروری است.

خدابخش اضافه کرد: البته گزینش باید بر اساس شاخص‌ها صورت گیرد؛ حتی مسائل عقیدتی نیز باید بر اساس شاخص‌ها ارزیابی و از رفتارهای سلیقه‌ای و افراط و تفریط اجتناب شود.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه گزینش یک کار موقتی نیست، بلکه صلاحیت نیروی انسانی هر دستگاهی باید در طول زمان حفظ شود، افزود: تحقق این امر نیازمند اصلاح ساختار اداری است، زیرا نظام اداری، دارای بزنگاه‌هایی است که ایجاد فساد می‌کند؛ البته کلیت نظام اداری ما سالم و صالح است و فساد اداری به شکل موردی وجود دارد.

وی افزود: ساختار اداری کشور قبل از انقلاب بر پایه بدبینی ایجاد شده و تبدیل به بروکراسی اداری شده است؛ این بروکراسی به قدری قوی است که حتی برخی از نهادهای انقلابی مانند جهاد سازندگی را هم در خود هضم کرد.

خدابخش خاطرنشان کرد: امروز برای مبارزه با فساد دیگر آزمون و خطا جوابگو نیست و باید مبانی ساختار اداری بر پایه نظریه‌های معتبر جهانی اصلاح شود.

وی گفت: یکی از این نظریه‌ها و روش‌های کارآزموده، ایجاد اتوماسیون اداری و تسهیل فرایندهاست و اصل در نظام اداری باید بر اعتماد باشد.

خدابخش افزود: مسأله مهم دیگر، تشخیص و حذف مراحل زاید اداری است که به‌عنوان بزنگاه‌های فساد شناخته می‌شوند؛ این کار، هنر مدیران است.

استاندار آذربایجان شرقی بر ارتباط بی‌واسطه مسئولان با مردم تأکید کرد و گفت: هرچه ارتباط مسئولان با مردم کمتر شود ضربه‌پذیری آنها بیشتر خواهد شد؛ مدیران برای درک و لمس واقعی مشکلات جامعه، باید با مردم ارتباط داشته باشند و از امکانات فضای مجازی نیز در این راستا استفاده کنند.

وی با تأکید بر نقش گزینش‌ها در سلامت اداری، گفت: مدیران گزینش باید این مسائل را به‌عنوان مطالبه از دستگاه‌ها بخواهند.

خدابخش همچنین با اشاره به حساسیت کار هسته‌های گزینش، گفت: کارکنان و مدیران گزینش در معرض حق‌الناس قرار دارند و باید با استمداد از هدایت الهی، نسبت به رعایت حق و حقوق مردم اهتمام داشته باشند.

مدیر هسته گزینش استانداری آذربایجان شرقی هم در این دیدار از تشکیل شورای هم‌اندیشی مدیران هسته‌های گزینش استان با ابلاغ هیأت عالی گزینش کشور خبر داد و گفت: ارتقای فرایندهای گزینش، هم‌افزایی امکانات و بررسی قوانین و مقررات این حوزه از وظایف این شوراست.

محمدتقی طالبیان با اشاره به مفاد فرمان امام راحل مبنی بر تشکیل هسته‌های گزینش، گفت: نگاه مردم به هسته گزینش، به‌عنوان یک نهاد انقلابی و اسلامی است و عملکرد آن به پای اسلام و انقلاب نوشته می‌شود و همین موضوع نشان‌دهنده حساسیت کار گزینش است.

وی با بیان اینکه فساد اداری می‌تواند اعتبار نظام را زیر سوال ببرد، افزود: در نگاه دینی، کارمند اجیر مردم است و نباید نگاه از بالا به مردم داشته باشد.

طالبیان با اشاره به اینکه اهمیت نیروی انسانی در موفقیت سازمان یک امر بدیهی است، گفت: گزینش باید در تمام جهات صورت گیرد، اما امروز اشکالی که در کار گزینش وجود دارد این است که به موضوع تخصص در تصدی پست‌های سازمانی توجه نمی‌شود.

مدیر هسته گزینش استانداری آذربایجان شرقی همچنین به تهدیدهای حوزه گزینش اشاره کرد و گفت: اگر در امر گزینش هوشمندی نباشد نه‌تنها نمی‌توان با تخلف و فساد مبارزه کرد، بلکه گزینش به ابزاری در دست متخلفان تبدیل می‌شود و عمده نهادهای نظارتی با این تهدید روبه‌رو هستند.

طالبیان در پایان سخنان خود از بررسی بیش از 22 هزار پرونده بدوی، تمدیدی، تبدیل وضعیت، نیابتی و تجدیدنظر در هسته‌های گزینش استان در یک سال اخیر خبر داد و از مدیران اجرایی استان خواست از ظرفیت هسته‌های گزینش در ارتقای سلامت اداری استفاده کنند.

 


PDF چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir