شبکه‌های اجتماعی

 
 آخرین اخبار

دبیر شورای هماهنگی روابط عمومی‌های آذربایجان شرقی:
روابط عمومی‌ها باید در صف اول تصمیم‌سازی‌ها قرار گیرند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:
خطبه‌های نماز جمعه باید ندای وحدت باشد/ بهتر سخن گفتن جایگزین بدگمانی‌ها شود

معاون عمرانی استاندار بر تسریع در اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی تأکید کرد

استاندار آذربایجان شرقی:
بخش کشاورزی استان رو به پیشرفت است/ سیاه‌نمایی از وضعیت کشاورزی، معقول نیست

استاندار آذربایجان شرقی:
تمام امکانات استان در خدمت دانش‌بنیان شدن واحدهای تولیدی و صنعتی است

استاندار آذربایجان شرقی در بازدید از عملیات اجرایی بیمارستان کودکان مردانی آذر؛
مردانی آذر پرچمدار امور خیرخواهانه و عزت جاودانه است

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:
بزرگراه تبریز- اهر باید تا پایان سال آتی به بهره‌برداری برسد

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی خبر داد:
پرداخت تسهیلات به 10 طرح مشاغل خانگی با اشتغال‌زایی 116 نفر

استاندار آذربایجان شرقی از تلاش‌های رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان قدردانی کرد

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:
دستگاه‌ها برنامه‌های کلیشه‌ای خود را به حساب تبریز 2018 ننویسند

آرشیو
 
  آمار سايت
امروز : 150
ديروز : 6919
ماه : 18601
سال جاری : 1542463
تعداد مطالب : 20552
كل : 6275647
 
تاریخ : شنبه 28 اسفند 1395     |     کد : 25649

استاندار آذربایجان شرقی:

جهت‌گیری استان در سال 96 به سمت حضور در بازارهای جهانی خواهد بود

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه نگاه به بیرون با رویکرد توسعه صادرات و سرمایه‌گذاری مشترک از اهداف ماست، گفت: ‌جهت‌گیری استان در سال 96 به سمت حضور در بازارهای جهانی خواهد بود و مطمئنیم که تولیدکنندگان ما توانمندی تحقق این هدف را دارند.

اسماعیل جبارزاده در ویژه‌برنامه اقتصاد مقاومتی از شبکه استانی سهند، افزود: تولیدکنندگان و صنعتگران ما در سال های سخت تحریم توانستند صنعت و تولید استان را سرپا نگه دارند و قطعا در فضای جدید اقتصادی که با اجرای توافق برجام شروع شده است می توانند با قدرت بیشتری در عرصه تولید و صادرات حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه دولت موظف به ایجاد امنیت است، افزود: موفقیت های به دست آمده در عرصه های مختلف استان مدیون تلاش های دست اندرکاران حوزه امنیت است.

جبارازده گفت: شورای گفت و گو در قانون 5 ساله پنجم پیش بینی شده بود که متاسفانه تا آبان ماه 1392 تشکیل نیافت و بلافاصله از این بستر قانونی استفاده کردیم و شورای گفت وگو استان را تشکیل دادیم.

وی ادامه داد : شورای گفت وگو متشکل از نمایندگان بخش خصوصی و مدیران بخش دولتی و دستگاه قضایی است که در آن طرح موضوع می شود که تاکنون هشت جلسه با 60 مصوبه برگزار شده است.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: بر اساس ارزیابی های انجام شده به عنوان شورای گفت و گوی نمونه کشور در سال 94 و 95 انتخاب شده ایم.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش کشاورزی استان در سال 95، گفت: در سال 1392، 180 هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده بود که در سال جاری این رقم به 670 هزار تن افزایش یافت و از محل این خرید، بیش از 700 میلیارد تومان به کشاروزان استان پرداخت شد.

جبارزاده با اشاره به اینکه یکی از اهداف ما در بخش کشاورزی، توسعه کشت گلخانه‌ای به دلیل بهره‌وری بالای آن است، افزود: وسعت زیرکشت گلخانه‌ای استان، از 53 هکتار در سال 1392 به 114 هکتار در پایان بهمن ماه سال جاری رسیده و سرمایه‌گذاران ما در این بخش از آخرین فناوری‌های دنیا استفاده می‌کنند.

وی همچنین از افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان از 1.54 به 1.73 خبر داد و گفت: در طول سه سال گذشته سه هزار و 725 دستگاه تراکتور و227 دستگاه کمباین به کشارزان استان تحویل داده شده است.

استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: در بحث آبیاری مدرن و تحت فشار نیز پروژه‌های متعددی با همکاری کشاورزان انجام شده که 85 درصد منابع این پروژه‌ها را دولت تامین کرده است.

وی در خصوص تغییر الگوی کشت، با بیان اینکه ضمن افزایش درآمد کشاورزان باید محصولات استراتژیک تولید کنیم، ادامه داد: یکی از این محصولات کلزا است که آب‌بری کم و بهره‌وری بالا دارد وسطح زیر کشت آن از 1000 هکتار در سال 92 به 4500 هکتار افزایش یافته است.

جبارزاده با بیان اینکه صنایع تبدیلی کشاورزی مقوله مهمی است، گفت:‌ ظرفیت سردخانه ها برای نگهداری محصولات کشاورزی از 124 هزار تن به 320 هزار تن افزایش یافت.

وی با بیان این که بخشی از این اقدامات حاصل علم و تکنولوژی روز به روستاهاست، خاطرنشان کرد: طرح پهنه‌بندی کشاورزی با حضور 350 نفر از فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی در جهت توسعه علمی بخش کشاورزی در روستاهای استان اجرا شد و در سال 96 ادامه خواهد داشت.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش صنعت اظهار کرد: در گذشته صنعت استان با توجه به تحریم ها مشکلاتش بیشتر از سایر بخش ها بود چرا که صنعت نیاز به دانش فناوری و مواد اولیه داشت.

وی ادامه داد: در سالهای 90 و 91 در اوج تحریم ها با مشکلات زیادی مواجه بودیم و اکثر واحدهای صنعتی به صورت تعطیل ،نیمه تعطیل و غیرفعال درآمده بودند که در سال 95 برای حل این مشکلات کمر همت بسته شد.

جبارزاده افزود: در این رابطه 142 جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در 11 ماهه سال جاری با 998 مصوبه برگزار و مشکلات واحدها به صورت اختصاصی بررسی و نسبت به حل آنها تصمیم گیری شد.

وی اضافه کرد: این جلسات عمدتا در محل واحدهای صنعتی و شهرک های صنعتی در شهرستان های مختلف برگزار و اکثر قریب به اتفاق مشکلات در همان جلسات حل شد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اکثر مشکلاتی که مربوط به استان بود، حل شده، گفت: برخی مشکلات مربوط به قوانین است که به نمایندگان مجلس انتقال یافت.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات واحدهای صنعتی و کشاورزی بحث سرمایه در گردش بود، گفت: در این رابطه نیز کارگروه تسهیل تشکیل یافت که وظیفه آن بررسی نیازهای واحدهای تولیدی در بحث سرمایه در گردش ونقدینگی بود.

جبارزاده اضافه کرد: سهمیه استان از سوی وزارت صنایع ارائه تسهیلات سرمایه در گردش برای 515 واحد تولیدی بود که با همکاری سیستم بانکی استان تا 26 اسفند ماه جاری 694 واحد تسهیلات دریافت کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: از این تعداد 420 واحد در بخش صنعت و مابقی مربوط به بخش کشاورزی است که از نظر مبلغ ردیف سه کشوری و تعداد واحدهای تولیدی رتبه پنج کشوری را کسب کردیم.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: ارائه تسهیلات سرمایه در گردش باعث شد واحدهای تولیدی علاوه بر رونق تولید برای 26 هزار نفر نیز اشتغال زایی شود.

وی افزود:‌ در گذشته تعدادی از واحدهای استان بر اساس اصل 44 واگذار شده بود که به دلیل عدم اهلیت در واگذاری ها دچارمشکلات فراوانی بودند.

جبارزاده اظهار کرد: در سال جاری60 جلسه کمیسیون کارگری برای بررسی و رفع مشکلات واحدهای بحرانی تشکیل یافت و بسیاری از مشکلات واحدهای تولیدی رفع شد و واحدهایی که تعطیل شده بودند به گردونه تولید برگشتند.

استاندار آذربایجان شرقی تاکیدکرد: به دنبال این هستیم که بخش صنعت استان در سال جدید وارد عرصه رقابت، تولید با کیفیت و قیمت های مناسب شود تا صنعت آذربایجان نه تنها در داخل کشور، بلکه در بازارهای جهانی نیز خودنمایی کند.

وی ادامه داد: توسعه صادرات و سوق دادن تولیدات داخلی به بازارهای جهانی یکی از اصول مهم اقتصاد مقاومتی است که با گسترش روابط اقتصادی و مراودات تجاری با کشورهای مختلف امکان‌پذیر است.

جبارزاده اضافه کرد: در مقوله ارتباطات خارجی و اقتصاد صادرات‌ محور بعد از اجرای توافق برجام بیش از 80 هیات صنعتی ، بازرگانی، تجاری وسیاسی از کشورهای مختلف به استان سفر کرده‌اند و یکی از اهداف ما، شناسایی کشورهای اولویت‌دار برای روابط اقتصادی بر اساس نیازهای استان است.

وی با اشاره به سفر هیات‌ اقتصادی استان به آلمان و لهستان، گفت: ‌برای آشنایی با ظرفیت‌ها و زمینه‌های همکاری مشترک با این کشورها، در قالب هیاتی مرکب از مسئولان بخش‌های مختلف اقتصادی و فعالان بخش خصوصی به مدت یک هفته به این دو کشور سفر کردیم.

وی یادآور شد: وزرای اقتصاد هر دو کشور دراین دیدارها اعلام کردند که کار با جمهوری اسلامی ایران جزو اولویت های اقتصادی ماست و بر اساس مطالعاتی که انجام داده اند آذربایجان شرقی را در بین استان های ایران برای همکاری های مشترک انتخاب کرده ا ند.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: وظیفه مسئولان اجرایی و سیاسون فراهم کردن مقدمات است تا بخش خصوصی وصاحبان صنایع در موضوعات مختلف همچون صنایع تبدیلی کشاورزی،‌ دارو، معدن و مصالح ساختمانی شرکت های مشترک ایجاد و محصولات مشترک تولید کنند.


نوشته شده در   شنبه 28 اسفند 1395  ساعت  10   توسط   مدیر کل پورتال   
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir