شبکه‌های اجتماعی

 
 آخرین اخبار

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی :
مسوولان تکالیف خود در خصوص تبریز 2018 را به‌صورت جدی پیگیری کنند/ تعریف بیش از700 میلیارد تومان پروژ ...

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی داد:
برگزاری کارگاه‌ توان‌افزایی و ارتقای تاب‌آوری اجتماعی زنان و خانواده

سرپرست استانداری آذربایجان شرقی:
خیرین مدرسه ساز، کمک کار دولت باشند/ افزایش مشارکت مردم و خیرین در حوزه مدرسه سازی

سرپرست استانداری آذربایجان شرقی در دیدار با خانواده شهید پری زاده:
خدمت به خانواده شهدا وظیفه همه مسوولان است

معاون عمرانی استاندارآذربایجانشرقی :
نظارت بر امنیت و سلامت سرویس های مدارس بایستی در راس برنامه های آموزش وپرورش باشد

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌‌شرقی؛
جابجایی زیرساخت‌‌ها باعث تاخیر در اجرای پروژه میدان آذربایجان شد/ باید قبل از آغاز بارش‌‌ها پروژه را ...

دکتر شبستری:
بازنشستگان، ذخایر نظام اسلامی هستند/ سه قوه باید برای رفع مشکلات بازنشستگان همکاری کنند

معاون عمرانی استاندار خبر داد:
اختصاص پنج هزار میلیارد ریال به اشتغال روستائی آذربایجان شرقی

معاون عمرانی استاندار:
تلاش‌های شبانه‌روزی موجب شده مترو در محدوده مرکزی شهر، اثرگذار واقع شود

آرشیو
 
 
امروز : 3860
ديروز : 11145
ماه : 3860
سال جاری : 2295870
تعدا مطالب : 20945
كل : 7029054
 
تاریخ : سه شنبه 29 تير 1395     |     کد : 23435

گزارش/

خیز آذربایجان شرقی برای افزایش یک میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی

در حالی که راهبرد دولت تدبیر و امید بر افزایش نیم میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی این استان در مقایسه با سال گذشته استوار است، خیز مسئولان برای افزایش یک میلیارد دلاری صادرات از گمرکات این استان در سال جاری، حرکتی جهادی و فراتر از انتظار به شمار می رود.

در حالی که راهبرد دولت تدبیر و امید بر افزایش نیم میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی این استان در مقایسه با سال گذشته استوار است، خیز مسئولان برای افزایش یک میلیارد دلاری صادرات از گمرکات این استان در سال جاری، حرکتی جهادی و فراتر از انتظار به شمار می رود.
آذربایجان شرقی با حدود 2 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال گذشته در حالی به عنوان یک از سه استان آزمونه /پایلوت/ اقتصاد مقاومتی کشور در سال جاری انتخاب شده است که ستاد اقتصاد مقاومتی این استان به ریاست استاندار در کنار حمایت از تولید، توجه ویژه ای به افزایش صادرات غیرنفتی دارد.
عزم مسئولان آذربایجان شرقی برای افزایش صادرات غیرنفتی از طریق سناریوهای مختلفی چون نقش آفرینی کارگروه های رفع موانع تولید و توسعه صادرات، توسعه روابط سیاسی با کشورهای هدف صادرات، راه اندازی میزهای صادراتی، تشکیل شرکت مادر صادراتی و بسته حمایتی دولت از صادرات دنبال می شود.
زنگ افزایش صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی در ماه های نخست سال جاری در گوشه و کنار این استان به صدا درآمده است تا ضرب المثل 'سالی که نکوست، از بهارش پیداست'، نود عینی پیدا کند.
مدیرعامل پتروشیمی تبریز در این باره به ایرنا می گوید: میزان تولید فرآورده های این شرکت در سه ماهه نخست سال جاری با 17 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 130 هزار تن رسید.
سید جواد سلیمانی با اعلام اینکه در سه ماهه نخست امسال 62 هزار تن از فرآورده های پلیمری قابل عرضه به بازار، در اختیار صنایع پائین دستی کشور قرار گرفت، گفت: علاوه بر پاسخگویی به نیازهای داخلی 42 هزار تن انواع پلاستیک خام /پلی اتیلن، پلی استایرن و ABS/ به 30 کشور جهان صادر شد.
وی اظهارکرد: در سال جاری کشورهای عربی، آسیای میانه، آسیای جنوب شرقی، قفقاز، اروپا و آفریقا به ویژه کشورهای چین، هند، ترکیه، روسیه، بلاروس، اوکراین، اسپانیا، ایتالیا، رومانی، آلمان، فرانسه، لهستان، بلغارستان، مجارستان، یونان، کرواسی، چک، امارات عربی متحده و کشورهای مشترک المنافع آفریقائی، عمده مشتریان مواد پلیمری پتروشیمی تبریز را تشکیل می دهند.
سلیمانی با تاکید بر لزوم افزایش تولید این مجتمع بزرگ تولیدی منطقه شمال غرب کشور گفت: تقاضای بازارهای جهانی به ویژه کشورهای اروپایی، بیش از 3 برابر ظرفیت کنونی پتروشیمی تبریز است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از صادرات 45 میلیون دلاری کالاهای کشاورزی از گمرکات استان در دو ماه نخست امسال خبر داد.
کریم مهری افزود: صادرات کالاهای کشاورزی از گمرکات استان در دو ماهه نخست سال جاری حدود 45 میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل 3 درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی، 15 درصد صادرات غیر نفتی استان را در سال جاری تشکیل داد، در حالی که این رقم در سال های گذشته 12 درصد بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز معتقد است صنایع معدنی به ویژه سنگ های تزئینی، صنایع شیمیایی، فرش و صنایع دستی، صنایع فلزی / به ویژه کنسانتره مس/ و کشاورزی جزو مزیت های صادراتی استان در سال جاری است و ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی توجه ویژه ای به تولید و صادرات این کالاها دارد.
حسین نجاتی در آخرین کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی این استان از تشکیل میزهای صادرات به روسیه، عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان و آفریقا در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: اولین هلدینگ صادراتی روسیه فعالیت خود را در تاتارستان و روسیه آغاز کرده است و افزایش صادرات غیرنفتی این استان را دنبال می کند.
معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: صادرات غیرنفتی استان به کشور روسیه از هفت میلیون دلار در سال 93 شمسی به 11 میلیون دلار در سال گذشته رسید و روند رو به رشد این صادرات قابل توجه است.
غلامعلی راستی به بسته حمایتی دولت از صادرات و آیین نامه اجرایی در حال تدوین آن اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح شرکت هایی که بیشتر از 20 میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته باشند، از جوایز صادراتی مضاعف برخوردار می شوند.
استاندار آذربایجان شرقی نیز بازارهای روسیه و عراق را فرصت مغتنمی برای صادرات غیر نفتی خواند و گفت: تنها تعداد ثابتی از بازرگانان در این بازارها کار می کنند اما زمینه برای فعالیت تمامی بازرگانان فراهم است.
اسماعیل جبارزاده با اشاره به اینکه 'دست کسانی که کار می کنند را می بوسیم، می خواهیم همه کار کنند تا دست همه را ببوسیم' افزود: برای صادرات و حضور در بازارهای جمهوری آذربایجان و ترکیه نه تنها هیچ مشکلی نداریم بلکه با استقبال مسئولان این کشورها مواجه هستیم.
وی گفت: جمهوری آذربایجان امتیازهایی برای ایجاد بازارچه عرضه محصولات تولیدی این استان در پایتخت این کشور اختصاص داده و فضای اقتصادی و سیاسی برای تجارت در این کشور آماده است.
وی افزود: استان بصره عراق نیز از محصولات تولیدی آذربایجان شرقی استقبال می کند و تجار این استان در صورت نداشتن نیاز مالی نیز باید وارد عرصه شوند.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس دهم گفت: در شرایط کنونی صادرات در سایه زحمت و تلاش مضاعف صورت می گیرد و با توجه به فراهم شدن زمینه های صادرات غیر نفتی، بازرگانان باید به خاطر بیکاران جامعه، قبول زحمت کنند.
شهاب الدین بیمقدار نبود شرکت های بازاریابی بین المللی را مشکل اساسی صادرات غیر نفتی عنوان کرد و افزود: خط اعتباری 2 میلیارد دلاری روسیه، ظرفیتی برای افزایش مبادلات اقتصادی با این کشور است.
آذربایجان شرقی با سه میلیون و 800 هزار نفر جمعیت در مسیر جاده ابریشم قرار دارد؛ سابقه دیرینه این استان در تجارت بین المللی، تبریز را به مرکز مبادلات تجاری شمال غرب کشور با کشورهای مختلف جهان تبدیل کرده است.

گزارش از: علیرضا فولادی/ ایرنا


PDF چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir