مهمان
چهارشنبه 27 فروردين 1393 جستجو در سایت
 
آمار سایت
افراد آنلاین : 3133
 
تاریخ : دوشنبه بیست و نهم آذر 1389     |     کد : 2117
جهاد کشاورزی / راه اندازی بزرگترین گاوداری مکانیزه شمال غرب کشور در استان

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: به زودی با فراهم شدن زمینه ورود گاوهای خریداری شده، بزرگترین گاوداری صنعتی و مکانیزه شمال غرب کشور در شهرستان شبستر مورد بهره برداری قرار می گیرد .

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، منوچهر باغبان حقی در حاشیه بازدید از شرکت دامپروری آذربایجان خاوری واقع در دیزج خلیل شهرستان شبستر افزود: این گاوداری در 110 هکتار زمین با اشتغال زایی مستقیم برای 110 نفر در هر فاز ایجاد شده است.

وی اظهار داشت: ظرفیت کل این گاوداری 20 هزار راًس و ظرفیت دام مولد 10هزار رأس بوده و سیستم به کار رفته در این واحد به صورت کاملاً مکانیزه می باشد که در صورت بهره برداری کامل سالانه در حدود 80 هزار تن شیر خام، 500 تن گوشت قرمز، 4 هزار راًس گوساله نر و 2 هزار راًس تلیسه آبستن مآزاد بر نیاز تولید خواهد نمود.

باغبان حقی گفت: در این واحد گاوداری برای کنترل و مدیریت کارآمد گله از لحاظ تولید شیر، بهداشت، تغذیه، تشخیص و جدا سازی دام های فحل و بیمار از نرم افزار های کامپیوتری استفاده می شود

وی ادامه داد: این سیستم نرم افزاری قادر به ثبت رکورد شیر تک تک گاوها به صورت روزانه در هر وعده شیردوشی می باشد.

باغبان افزود: از دیگر توانایی های این برنامه تشخیص و جداسازی دام های بیمار، تعیین در صد چربی و پروتئین شیر، شمارش سلول های سوماتیک و همچنین تشخیص و جدا سازی حیوانات فحل می باشد که این کار از طریق سنجش فعالیت حیوان به وسیله اکتیو مترهای نصب شده بر روی گردن حیوان صورت می گیرد و داده های مربوطه توسط آنتن های نصب شده در هر سالن به پردازشگر مرکزی فرستاده می شود.

وی اضافه کرد: تلاش سازمان جهادکشاورزی استان بر تولید محصول سالم و بهداشتی و کاهش قیمت تمام شده محصولات دامی بنا شده و واحدهای صنعتی بزرگ همچون شرکت دامپروری آذربایجان خاوری توانسته اند این هدف مهم را به صورت عملی به منصه ظهور رسانند .

گفتنی است این واحد گاوداری با 517 میلیارد ریال اعتبار اولیه در دو فاز که فاز اول در 18 سالن با زیر بنای 78 هزار متر مربع مسقف و 5/97 هزار متر مربع غیر مسقف ساخته شده و فاز دوم نیز در حال احداث می باشد.

برچسب :

نوشته شده در   دوشنبه بیست و نهم آذر 1389  ساعت  12   توسط   سازمان جهاد کشاورزی
PDF چاپ ارسال برای دوستان        بازگشت             
:نام
:نام خانوادگی
  :آدرس الکترونیکی
 

لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید .
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید.